Профессор А. М. Гржибовскийдің сапары

2024 жылдың 15-19 сәуір аралығында сапар аясында КеАҚ "Астана медицина университетінде" №2 отбасылық медицина кафедрасының шақыруымен профессор, MD, MPhil, Dr med (KI), Солтүстік мемлекеттік медицина университетінің ғылыми және инновациялық жұмыс басқармасының бастығы (Архангельск қ.), И.М. Сеченова (Мәскеу қ.) атындағы Бірінші Мәскеу мемлекеттік медицина университетінің эпидемиология және заманауи вакцинация технологиялары кафедрасының профессоры Гржибовский Андрей Мичиславович мастер-класс өткізді.  Шеберлік сыныбына университеттің професслық-оқытушылар құрамы, постдокторанттар, докторанттар мен магистранттар қатысты. Профессор Гржибовский Андрей Мечиславович (Хирш индексі Scopus – 24, РИНЦ бойынша – 32 ) - биостатистика және ғылыми әдіснама мәселелері бойынша әлемдегі жоғары дәрежелі мамандардың бірі, сондай-ақ таңдаулы журналдардың (The Lancet, Journal of Epidemiology and Community Health, Scientific Reports) рецензенті.

"Биомедициналық зерттеулердегі статистикалық талдау: жоспарлаудан нәтижелерді жариялауға дейін" мастер-класс аясында келесі мәселелер қаралды:

1-ші күн, 15.04.2024 ж. зерттеуді жоспарлау: Статистикалық қуаттың берілген деңгейімен сенімді нәтижелерге қол жеткізу үшін іріктелген жиынтық көлемін есептеу принциптері: заманауи бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып негіздеу, әдіс және тәжірибелік сабақтар;

2-ші күн, 16.04.2024 ж. статистикалық деректерді талдау-бивариантты салыстырулар үшін статистикалық критерийді таңдау, тәуелсіз және жұптасқан үлгілердің сандық деректерін талдаудың негізгі критерийлері, жарияланымдарда нәтижелерді ұсыну принциптері;

3-ші күн, 17.04.2024 ж. статистикалық деректерді талдау-бивариантты салыстырулар үшін статистикалық критерийді таңдау, тәуелсіз және жұптастырылған үлгілердің категориялық деректерін талдаудың негізгі критерийлері, нәтижелерді жарияланымдарда ұсыну принциптері;

4-ші күн, 18.04.2024 ж. статистикалық талдаудың негізгі көпөлшемді әдістері-неге ол әдістерсіз  Q1/Q2-де бақылау зерттеуінің материалдары бойынша мақала жарияламау мүмкін емес. Web of Science / Scopus, практикалық ұсыныстар, мысалдар мен қателерді талдау;

5-ші күн, 19.04.2024 ж. жариялаудан және грант беруден бас тартудың негізгі себептері: ішкі көзқарас, бас редактордың, рецензенттің, сарапшының және халықаралық гранттық бағдарламалардың үйлестірушісінің ұстанымдары, практикалық мысалдар, қателерді талдау.

Ұсынылған материалдар, презентациялар SPSS статистикалық пакетінде статистикалық талдау әдістерінің тәжіриеделік қолданылуын көрсетумен қатар жүрді. Көрсету үшін мұғалімнің материалы мен деректері ғана емес, сонымен қатар тыңдаушылардың мәліметтер базасы да пайдаланылды. Мастер-класс кезінде тыңдаушылар өздерінің ғылыми зерттеулеріне қатысты мәселелер бойынша кеңес алу мүмкіндігіне ие болды.

Мастер-класс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар статистикалық қуаттың берілген деңгейімен сенімді нәтижелер алу үшін іріктемелі жиынтықтың көлемін анықтау дағдыларын, бивариантты салыстырулар үшін статистикалық критерийді жетілдірді, сондай-ақ статистикалық талдаудың негізгі көпөлшемді әдістерімен танысты.

Медицинаның әртүрлі бағыттары бойынша ғылыми саладағы стратегиялық ғылыми әріптестік жоспарлары талқыланды және индекстелетін журналдарда бірқатар бірлескен мақалалар және халықаралық қатысумен бірлескен ғылыми жобаларды жүзеге асыру жоспарланды.