Халықаралық жобалар мен байқаулар

BACE

Жобаның жалпы мақсаты - үш елге - Грузия, Қазақстан және Украинаға - жаһандық Денсаулық сақтау (ГЗ) және зерттеу пәндерін академиялық бағдарламаларына біріктіру үшін жоғары білім беру жүйелерінің әлеуетін арттыруға мүмкіндік беру. Бұған: жаһандық денсаулық сақтаудың басым тақырыптары мен ҒЗ зерттеу әдістері бойынша әріптес жоғары оқу орындары арасында техникалық білімді дамыту, жаңа оқу бағдарламаларын әзірлеу мен іске асырудың педагогикалық және әдіснамалық тәсілдері саласында олардың академиялық персоналының әлеуетін арттыру, жаһандық денсаулық сақтаудың жаңа курстарын бірлесіп әзірлеу және елдердегі жоғары оқу орындары мен академиялық емес ұйымдар арасындағы ынтымақтастықты жолға қою және нығайту есебінен қол жеткізілетін болады- бағдарламаның серіктестері мен елдері.

Жобаның 3 нақты міндеті бар:

1) жаһандық денсаулық сақтаумен байланысты басым тақырыптар бойынша оқу бағдарламаларын әзірлеу және жаңа аккредиттелген курстар өткізу: серіктес жоғары оқу орындары мен Грузия, Қазақстан және Украина Денсаулық сақтау жөніндегі ұлттық агенттіктер үшін басымдықты МЗ негізгі тақырыптары бойынша алты жаңа аккредиттелген оқу курстарын серіктес жоғары оқу орындарының әрқайсысының өкілдерінен тұратын тақырыптық топтар бірлесіп әзірлейтін болады және Гейдельберг университетінің Жаһандық денсаулық институтының (HIGH) тәлімгерлері. Оқыту мен тәлімгерлік жеті серіктес жоғары оқу орындарының әрқайсысынан 3 оқытушыға берілетін болады. Бұл серіктес жоғары оқу орындарының тағайындалған өкілдерінің курстарды тиімді енгізу және ҒЗ Жаңа орталықтарының өсуі мен жетілдірілуін жеделдету үшін техникалық білімі мен педагогикалық дағдыларына ие болуын қамтамасыз етеді. Жаңа курстар серіктес жоғары оқу орындарында аккредиттеледі және академиялық дәреже бағдарламаларына біріктіріледі. Сондай-ақ, МҚ контенті ВЕЦ (Шығыс Еуропа және Орталық Азия) өңірлік МҚ академиясының екі іс-шарасы арқылы берілетін болады. Серіктес жоғары оқу орындарының магистратура және докторантура бағдарламалары бойынша оқитын студенттер, сондай-ақ денсаулық сақтаумен байланысты емес академиялық бағдарламалар (журналистика, халықаралық қатынастар, қоршаған ортаны зерттеу және т.б.) бойынша оқитын студенттер де ҒЗ жаңа курстарына қатысатын болады.

2) жеті серіктес жоғары оқу орындарында оқу бағдарламаларын әзірлеу және ҒЗ зерттеу әдістері бойынша жаңа аккредиттелген курстар өткізу: серіктес жоғары оқу орындары мен Грузия, Қазақстан және Украина ұлттық денсаулық сақтау агенттіктері үшін басым үш жаңа аккредиттелген курстарды ведомствоаралық жұмыс тобы бірлесіп әзірлейтін болады. Топ әр серіктес университеттің өкілдерінен және Тромсо университетінің (UiT) тәлімгерлерінен тұрады. Ол үшін әрбір серіктес ЖОО-ның 2м оқытушыларына оқыту және тәлімгерлік беріледі. Содан кейін курстар серіктес жоғары оқу орындарында магистратура және докторантура бағдарламалары бойынша оқитын студенттерге оқытылатын болады.

3) Жаһандық денсаулық сақтау мәселелері бойынша Шығыс Еуропа / Орталық Азия өңірлік академиялық альянсын (ВЕЦ) құру: бұл альянс өңірлік ынтымақтастық, білім алмасу, ГТ-ға қатысты басым мәселелер бойынша оқыту және зерттеу үшін институционалдық тетік ретінде қызмет ететін болады; оның құрылуы мен жұмыс істеуін берген университеті (UiB) және Тбилиси жаһандық денсаулық сақтау институты қолдайтын болады (TIOGH). Барлық қатысушы университеттер Альянстың құрылтайшысы болады. Мүшелік сонымен қатар ВЕЦ аймағындағы басқа ЖОО-ларға, оның ішінде 2019 жылы өткізілген семинарда осындай альянсқа қосылуға қызығушылық білдірген 13 ЖОО-ға ұсынылатын болады. Грузия, Қазақстан және Украина, сондай-ақ басқа да елдердің қоғамдық денсаулық сақтау ұлттық агенттіктері Альянсқа қосылуға шақырылады. Альянс ВЕЦ аймағында GZ оқыту мен зерттеулерді кеңейту бойынша мүшелер арасында пікірталастар мен тәжірибе алмасу алаңын қамтамасыз ету үшін жыл сайынғы кездесулер ұйымдастырады.

Басымдық: ұзақ мерзімді перспективада барлық серіктес жоғары оқу орындары ВЕЦ-тің бірнеше университеттері бірлесіп ұсына алатын жаһандық денсаулық сақтау бойынша бірлескен өңірлік магистрлік бағдарламаны әзірлеу қажеттілігін мойындайды. ВЕКЦА аймағының әртүрлі географиялық бөліктерінен (Шығыс Еуропа, Оңтүстік Кавказ, Орталық Азия) қатысушы үш елдің бұл үшін база болу үшін жақсы мүмкіндіктері бар. Осылайша, әлеуетті арттыру және серіктестік жоба аяқталғаннан кейін тиімді ынтымақтастық мүмкін болатын іргелі негізді қамтамасыз етеді.

Бұл жоба Еуропалық комиссияның қолдауымен қаржыландырылады. Бұл беттің мазмұны автордың жауапкершілігінің мәні болып табылады және Еуропалық комиссияның көзқарасын көрсетпейді. Комиссия ондағы ақпаратты пайдалануға жауапты бола алмайды.