Барлық мемлекеттік моделді кешенді трансформациялау

Мемлекет басшысы "Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына қол қойды. Қасым-Жомарт Тоқаев еліміздің Конституциясына енгізілген түзетулердің маңыздылығы туралы өзінің бейне үндеуінде айтып берді.

Президент Жолдауында саяси жаңғыртудың ауқымды бағдарламасын ұсынғаны белгілі.

Ол қоғамда, бұқаралық ақпарат құралдарында жан-жақты талқыланды. Сарапшылар мен азаматтық белсенділер өз бағаларын берді.

Барлық ұсыныстар кең қолдауға ие болды.

Жолдауда белгіленген бастамалар біздің саяси жүйемізді түбегейлі өзгертуге бағытталған. Олар азаматтардың мемлекеттік басқаруға қатысуды кеңейту және саяси процестерді терең демократияландыру туралы көпжылдық сұранысынан туындады.

Оларды тиімді іске асыру үшін Конституцияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажет болды. Басқаша айтқанда, конституциялық реформа қажет болды.

Сондықтан ҚР Президентінің тапсырмасы бойынша негізгі заңға өзгерістер жобасын дайындау үшін арнайы жұмыс тобы құрылды, оның құрамына көрнекті құқықтанушы ғалымдар, тәжірибелі сарапшылар, уәкілетті органдардың өкілдері кірді.

Барлық новеллалар егжей-тегжейлі қаралғаннан кейін түзетулер жобасы Конституциялық Кеңеске жолданды. Бұл орган оның Конституция ережелеріне сәйкестігі туралы өз қорытындысын берді.

Енді қоғам конституциялық реформаны жүзеге асырудың мәресіне жетті.

Негізгі заңға енгізілген түзетулер біздің еліміз үшін тағдыршешті мәнге ие. Өзгерістер Конституция баптарының үштен біріне қатысты болады.

Біздің Конституциямыз жаңа өлшемге ие болады.

Сондықтан ҚР Президенті бұл мәселені республикалық референдумға шығаруды ұсынды, өйткені мұндай ауқымды өзгерістер бүкілхалықтық ерік білдіру негізінде жүзеге асырылуға тиіс.

Прогрессивті әлемде плебисцит тікелей демократияның ең айқын және айқын формаларының бірі болып табылады. Алайда Қазақстанда бұл тиімді демократия институты толық көлемде іске қосылмаған.

27 жыл бұрын өткен референдумнан кейін, қолданыстағы Конституция қабылданған кезде, барлық кейінгі конституциялық реформалар Парламентте мақұлданды.

Негізінде, бұл заңды тәжірибе. Бірақ мен жаңа Қазақстанды құрудың жаңа кезеңінде біз еліміз үшін тағдыршешті шешімдерді бүкілхалықтық қабылдауға тиіспіз деп сенемін.

Сондықтан Мемлекет басшысы 5 маусымда Конституцияға өзгерістер мен толықтырулар қабылдау мәселесі бойынша республикалық референдум өткізу туралы Жарлыққа қол қойды.

Конституциялық түзетулер жобасы бойынша азаматтардың жалпыға бірдей дауыс беруі біздің демократиялық қағидаттарға берік ұстанымымызды көрсетеді.

Алдағы референдум әрбір азаматтың Қазақстанның болашағын айқындайтын тарихи оқиғаға тікелей қатысуына мүмкіндік береді.

Конституциялық реформа бүкіл мемлекеттік модельді кешенді түрде трансформациялауға бағытталған.

Түзетулер супер-президенттік басқару формасынан ықпалды Парламенті мен есеп беретін үкіметі бар президенттік республикаға түпкілікті көшуді бекітуге арналған.

Конституциялық реформа биліктің өкілді тармағын едәуір күшейтеді, тежемелік әрі тепе-теңдік жүйесін нығайтады, мәслихаттардың субъективтілігін арттырады.

Мәжіліс пен облыстық мәслихаттардың депутаттарын сайлаудың аралас мажоритарлық-тепе-тең моделін енгізу сайлаушылардың көзқарастары мен пікірлерінің барлық спектрін неғұрлым толық көлемде қамтуға мүмкіндік береді.

Өз кезегінде, аудандық және қалалық мәслихаттар депутаттарын сайлаудың толық мажоритарлық жүйесін енгізу азаматтар үшін өңірлердегі өмірге неғұрлым тиімді ықпал етуге мүмкіндік ашады.

Конституцияның жаңа редакциясында Президенттің тең дәрежелі мәртебесін барлық саяси партиялар мен қозғалыстардан бекіту жоспарлануда.

Референдум қабылданғаннан кейін президенттің жақын туыстарына квазимемлекеттік секторда саяси лауазымдар мен басшылық лауазымдарды атқаруға тыйым салынады.

Түзетулердің маңызды блогы құқық қорғау саласына қатысты.

Конституциялық сот құру, Адам құқықтары жөніндегі уәкіл мәртебесін конституциялық деңгейде бекіту, өлім жазасына сөзсіз тыйым салу – осы қадамдардың барлығы азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын жан-жақты сақтауға бағытталған.

Алдағы конституциялық реформа еліміздің дамуындағы жаңа кезеңді белгілейді.

Мемлекет басшысы айтқандай: "Біз бірге жаңа Қазақстанды, әділетті Қазақстанды құрамыз!"Біздің мемлекетімізде әрбір азаматтың құқығы қорғалатын болады. Барлығы бірдей мүмкіндіктерге ие болады.

Әр адам өзінің қабілеттері мен дағдыларына байланысты жетістікке жетіп, қоғамда өз орнын таба алады.

Қоғамдық және жеке құндылықтардың жаңаруы болады.

Біз мемлекеттік жүйені жетілдіреміз, қоғам мен билік арасындағы сындарлы диалогты қамтамасыз етеміз.

Осылайша, Қазақстан халқы екінші республиканы құрады.

Сондықтан осы міндеттерді табысты іске асыру үшін конституциялық реформа қажет.

Қазіргі реформаның ерекшелігі-Президент өкілеттігін күшейту емес, мемлекетті жетілдіру, жаңғырту және нығайту.

Баршаңызды, әсіресе жастарды, еліміздің болашағы үшін, болашақ ұрпақ үшін референдумға белсенді қатысуға шақырамын!

Сіздер біздің ұлттық мүдделерімізден туындайтын барлық бастамаларды қолдайтындарыңызға сенімдімін.

Еліміздің жарқын болашағы-біздің қолымызда!

Біздің күшіміз бірлікте!