25 сәуірде әлемдік жұртшылық Дүниежүзілік безгекпен күрес Күнін атап өтеді

Дүниежүзілік бағалауларға сәйкес, 2022 жылы әлемнің 85 елінде безгек ауруының 249 миллион жағдайы және безгектен 608 000 өлім тіркелген. Безгектің жаһандық ауыртпалығының пропорционалды емес жоғары үлесі ДДҰ-ның Африка аймағында. 2022 жылы бұл аймақта безгек ауруының 94% (233 миллион) және одан болатын өлімнің 95% (580 000) тіркелді. Бұл аймақтағы безгектен болатын өлім-жітімнің шамамен 80% - ы бес жасқа дейінгі балаларда болды. Қазақстанда Безгектің барлық жағдайлары әкелінеді.

Дүниежүзілік безгекпен күрес күні аясында балалар жұқпалы аурулары кафедрасы жалпы медицина факультетінің 4 курс студенттерімен дөңгелек үстел ұйымдастырды. 490 шетелдік топтың білім алушылары бейнеролик дайындап, ағылшын тілінде презентациялар ұсынды. Бұл іс-шараның мақсаты осы паразиттік аурумен тиімді күресуді қамтамасыз ету бойынша жаһандық күш-жігер туралы хабардарлықты арттыру және түсінуді жақсарту болды. Кездесуге қатысушылар 2016-2030 жылдарға арналған безгекпен күресудің жаһандық стратегиясы және аурудың таралуын болдырмау бойынша тиімді шаралар мәселелерін талқылады. Экваторлық Африка елдерінде 5 жасқа дейінгі балаларды вакцинациялау ретінде профилактиканың маңызды жетістігі өзекті болды.

Бұл іс - шараның негізгі аспектісі-безгектің пайда болуының алдын алу осы ауыр ауруды емдеуге қарағанда әлдеқайда оңай. Есте сақтау керек, Безгектің алдын-алу ережелері неғұрлым мұқият орындалса, соғұрлым бұл қауіпті ауруға шалдығу ықтималдығы аз болады. Сондықтан әрбір жалпы тәжірибелік дәрігер ұзақ мерзімді фебрильді температурасы бар науқасты қызба аурулары тобына, соның ішінде қанның қалың тамшысында Plasmodium malariae-ге тексеру керек екенін есте ұстауы керек.