Еуропалық иммундау апталығы

Еуропалық иммундау апталығы (ЕИА) 2024 жылдың 21 сәуірі мен 27 сәуірі аралығында өтеді. Иммундау бойынша кеңейтілген бағдарламаның 50 жылдығына арналған іс-шаралар аясында балалар жұқпалы аурулар кафедрасының профессорлық-оқытушылық құрамы дәрігерлерге арналған дөңгелек үстел өткізді. №3 көпсалалы балалар жұқпалы аурулар ауруханасы және кафедра студенттері, сондай-ақ Астана қаласындағы №10 мектептің педагогикалық ұжымы мен мектеп оқушыларының қатысуымен семинар өтті. Кафедра профессоры Жұмағалиева Г.Д. Вакцинацияның арқасында шешек жойылып, жабайы полиовирустың таралу географиясы екі елге қысқарды, туберкулез, сіреспе және дифтерия жағдайлары күрт төмендеді. Бала өлімін азайтуда вакцинация маңызды рөл атқарды. Дүниежүзілік нәресте өлімінің көрсеткіші 1974 жылы 1000 тірі туғанға шаққанда 92 өлімнен 2024 жылы 25,5-ке дейін төмендеді.

Бөлім қызметкерлері № 3 КҚБА қызметкерлерімен бірлесіп, екпеден бас тартудың, балалар арасындағы иммундық жүйенің төмендеуі және 2023 жылы қызылша індетінің орын алуының салдарларының моральдық-психологиялық ауыртпалығын сезінді. Әрбір жұқпалы ауру маманы еуропалық иммундау күн тәртібіде вакцинацияны насихаттайды. Соңғы 50 жылда вакциналар бүкіл әлемде миллиардтан астам адамның өмірін сақтап қалды. Сондықтан өскелең ұрпақ арасында иммундаудың маңыздылығын білу дені сау ұрпақ өсіруге септігін тигізеді. Адамзаттың жұқпалы аурулармен күресудегі ең үлкен жетістігі иммундау екені сөзсіз. Иммундау ауруды оқшауланған жағдайларға дейін төмендетті және көптеген жұқпалы аурулардан болатын өлімді азайтты.

Сондай-ақ, апта соңына дейін кафедра қызметкерлері EИА-2024-ке арналған бірқатар іс-шараларды жоспарлады.