“Ақ халат” киіп өзіңді дәрігер ретінде сезініп көр

Студентке аудиториядан шықпай-ақ өзін дәрігер ретінде сезінуге, симуляцияланған жағдайда диагностика мен емдеуді тағайындауды үйренуге, пациенттің стандартты емес сұрақтары жағдайында дәрігердің ұстанымын тұжырымдауға мүмкіндік беру-кейс-әдісті қолдана отырып, осы және басқа да кәсіптік даярлау әдістері Астана медицина университетінің жүзден астам оқытушыларына арналған "медициналық білім берудегі СBL инновациялық технологиясы"семинарында жарияланды.

Дәріскер ретінде университеттің онкология кафедрасының доценті, PhD докторы Айжан Танибергеновна Бекишева сөз сөйледі.

Ең алдымен, оқытушы күрделі атауына қарамастан - CBL, Case-Based Learning - білім беру технологиясы өте қарапайым, кең таралған және тиімді екенін түсіндірді.

CBL шеңберінде студенттер клиникалық жағдайларды талдайды, оларды оқытушылармен және басқа студенттермен талқылайды, өздерін тәжірибеде ұқсас жағдайларда әрекет етуге дайындау үшін теориядағы клиникалық мәселелерді шешуді пысықтайды. Бұл әдіс медициналық білім беруде студенттерді клиникалық ойлауға және білімді нақты жағдайларда қолдануға үйрету үшін кеңінен қолданылады. Технология сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын, аналитикалық қабілеттерді, шешім қабылдауды, қарым-қатынас пен ынтымақтастықты дамытады, бұл медициналық салада табысты жұмыс істеу үшін маңызды, тереңірек және есте қаларлық оқуға көмектеседі.

Семинар барысында оқытушылар CBL негізгі әдістері мен әдістерін, нақты жағдайлар мысалында осы технология бойынша сабақ өткізу дағдыларын игерді.

Семинар ақпаннан наурызға дейін білім беру технологияларын трансферттеу орталығының қолдауымен өтті. Іс-шара қатысушыларға жағымды әсер қалдырды, олар жаңа білім мен дағдылар оларға педагогикалық жұмысты жетілдіруге және оқу процесін жақсартуға, студенттерді даярлаудың практикалық компонентін күшейтуге көмектесетінін атап өтті.