"Пациент құқықтары" курсы бойынша жазғы мектепті өткізу қорытындысы

Медициналық құқық және этика кафедрасы ағымдағы жылдың 24 маусымы мен 28 маусымы аралығында өткен Жазғы мектеп жұмысы аясында "пациенттер құқығы" курсын ұйымдастырды. 30 сағаттық қарқынды сабақтарда біздің қатысушылар пациенттердің құқықтарын тиімді қорғауға және кәсіби қызметінде заңды тәуекелдерді азайтуға көмектесетін құнды білім мен дағдыларға ие болды. Осы курсты игеру барысында жазғы мектептің қатысушылары қосымша дағдылар мен құзыреттерді қалыптастыра алды: құқықтық сауаттылық, пациенттердің құқықтарына қатысты құқықтық актілер мен нормаларды бағдарлау қабілеті, ақпараттандырылған келісім алудың практикалық дағдылары, пациенттің келісімін дұрыс құжаттай білу, құқықтық және этикалық аспектілерді ескеру, құқықтық тәуекелдерді азайту қабілеті және т. б.

Оқыту практикадан нақты жағдайларды пайдалана отырып, кейстер мен ситуациялық міндеттерді шешу, құқықтық аспектілерді талдау және шешу стратегияларын әзірлеу, практикалық тренингтер өткізу, атап айтқанда тиімді қарым-қатынас дағдыларын дамытуға, пациенттермен және жағдайға басқа да қатысушылармен құжаттау мен өзара іс-қимыл жасауға, өзара іс-қимылдың әртүрлі жағдайларын модельдеуге бағытталған тапсырмаларды орындау сияқты оқытудың интерактивті әдістерін пайдалана отырып жүзеге асырылды ақпараттандырылған келісім, жанжалдарды шешу және құпиялылықты сақтау дағдыларын пысықтау үшін пациенттермен. Күрделі құқықтық мәселелерді талқылау және одан әрі кәсіби қызметте кәсіби ұсыныстар алу үшін Астана қаласының СМАЖ судьясы А.Т. Амангелдинмен, қазіргі адвокат Н.К. Балабаевпен онлайн кездесулер ұйымдастырылды.

Медициналық құқық және этика кафедрасы курстың барлық қатысушыларына, оқытушылары мен ұйымдастырушыларына Жазғы мектептің табысына белсенді қатысқаны және қосқан үлесі үшін алғыс білдіреді. Алынған білім мен дағдылар медициналық көмектің сапасын арттыруға және пациенттердің құқықтарын қорғауға ықпал етеді деп үміттенеміз.