Жалпы және биологиялық химия кафедрасындағы жазғы мектеп

«Білімге еніп, тәжірибемен шыңдалып,

жаңа белестерге жету!»

Маусым біздің жалпы және биологиялық химия кафедрасы үшін қанық әрі жарқын болды! Жазғы мектеп аясында біз төрт бағыт бойынша бағдарламалар дайындап, өткіздік, олар өз білімдері мен практикалық құзыреттерін кеңейтуге ұмтылатын «АЖБ» КеАҚ білім алушыларының қажеттіліктері мен мүдделері негізінде айқындалды.

v Бірінші бағыт - «Озық оқыту форматында биохимияны зерделеу». Бұл курс «Медицина» КБ бойынша оқудың бірінші жылын аяқтаған студенттерге арналған. Кафедраның доценті А.Ғаббасованың басшылығымен бағдарламаға қатысушылар молекулалар мен олардың өзгерістерінің қызықты әлеміне шомылды. Клиникалық кейстерді пайдалана отырып, олар молекулалық деңгейде метаболизм бұзылыстарының пайда болу тетіктерін біртіндеп зерттеді, бұл оларға теориялық аспектілерді түсінуге ғана емес, сонымен қатар білімдерін практикада қолдануға мүмкіндік берді.

v Екінші бағыт - оқудың бірінші жылын аяқтаған фармацевттер үшін «Озық оқыту форматында аналитикалық химияны зерделеу». Кафедраның аға оқытушысы Б.Б. Игенбаеваның және кафедра зертханашысы У. Жақсыбаеваның басшылығымен бағдарлама тыңдаушылары зерттелетін ерітінділердің сапалық және сандық талдауы бойынша эксперименттерді дайындау мен өткізудің бүкіл процесін игерді. Катиондардың бақылау қоспасына сапалы талдау жүргізген Дамели Оспанованың жетістіктерін ерекше атап өткен жөн, бұл оның білімі мен дағдыларын жүйелендіруге және тереңдетуге мүмкіндік берді. Бақылау қоспаларын талдауды орындау, әдетте, сағаттардың шектелуіне байланысты оқу бағдарламасына кірмейтінін атап өту маңызды.

v Үшінші бағыт - «Химиялық-токсикологиялық талдаудағы заманауи аспаптық әдістер». Бағдарламаға қатысушы Әлихан Аруел алғаш рет нақты зерттеу объектілері жағдайында болды және мынадай зерттеулерді орындай отырып, заманауи жабдықтарда өлшеулер жүргізді:

·        Газохроматографиялық зерттеу түрлері: биологиялық үлгілердегі «ұшпа уларды» анықтау және биологиялық ортада этил спиртінің болуы мен концентрациясын анықтаудың газохроматографиялық әдісі. Спектрофотометриялық зерттеу әдісі: қандағы карбоксигемоглобиннің болуын және концентрациясын анықтау.

·         Масс-селективті анықтаумен аса жоғары тиімді сұйықтық хроматография әдісі: хромато-масс-спектрометриялық әдіспен есірткі, психоактивті заттардың, олардың аналогтары мен метаболиттерінің болуына қан үлгілерін зерттеу.

·        Химиялық-токсикологиялық талдаудағы атомдық-абсорбциялық зерттеу әдісі: биологиялық ортадағы «металл уларын» анықтау.

Осы бағдарламаның арқасында «Фармация» ОП білім алушыларында химиялық-токсикологиялық зерттеулер бойынша жоғары санатты бас сот-медициналық сарапшы Гүлнар Сегізбайқызы Жұматаеваның басшылығымен практикалық құзыреттілікті қалыптастыруға бірегей мүмкіндік туды. Жазғы мектепті ҚР ӘМ Сот сараптамасы орталығы РМҚК Ғылыми-практикалық орталығының базасында кафедра ұйымдастырды.

v Біздің кафедраға тән болмаса да, маңызды төртінші бағыт «Университеттің шетелдік білім алушылары үшін көптілділікті іске асыруға» арналды. Бұл бағдарламаның басты ерекшелігі «Тілдік серпіліс» Speaking club болды. Жобаның мақсаты - шетелдік студенттердің қоғамдағы коммуникация дағдыларын жақсарту, бұл олардың интеграциясы мен өндірістік практикадан табысты өтуінің маңызды аспектісі болып табылады. Курсты оқытудың инновациялық тәсілі мен жоғары сапасын оның авторы, World Languages, Literature, and Linguistics мамандығы бойынша студент және Certificate of Completion in the Position of Instructor of Foreign Languages сертификатының иегері Жүзжасарова Гаухар қамтамасыз етті. Ол бағдарламаға оқытудың инновациялық және тиімді әдістерін енгізді, бұл қызықты және қолжетімді контент жасауға мүмкіндік берді. Біздің шетелдік білім алушылар курсты жоғары бағалап, оның авторына және біздің кафедраға кәсібилігі мен шығармашылық көзқарасы үшін алғыс білдіріп, осы курсты дамытуға ниет білдіріп, олардың жергілікті халықпен табысты қарым-қатынасы мен қоғамға кірігуі үшін маңыздылығын атап өтті. Олар алған білімдері мен дағдылары олардың болашақ кәсіби қызметінде және жаңа тілдік орта жағдайындағы күнделікті өмірінде өте пайдалы болатынын атап өтті.

Қорытындылай келе, әзірленген бағдарламалар біздің студенттерге озық оқыту әдістемесі арқылы өз білімдерін тереңдетіп қана қоймай, сонымен қатар оларға одан әрі оқу мен кәсіби қызметте пайдалы болатын құнды практикалық дағдыларды алуға мүмкіндік берді. Жазғы мектеп үлкен табыспен өтті. Біз жаңа жобалар мен даму мүмкіндіктерін асыға күтеміз!

Біздің ұранымыз оқығысы және жетілдірілгісі келетіндер үшін: «Білімге еніп, тәжірибемен шыңдалып, жаңа белестерге жету