Профессор Аян Сүлейменұлы Абдрахмановтың шеберлік сабағы: Электропарационды абляцияның озық технологиясын (PFA) енгізу

25 қыркүйекте кардиология кафедрасының меңгерушісі, профессор Аян Сүлейменұлы Абдрахманов жүргізген электропарация әдісін (Pulsed Field Ablation, PFA) қолдану арқылы жүрекшелер фибрилляциясының абляциясы бойынша бірегей мастер-класс өтті. Бұл университет үшін ғана емес, Орталық Азия мен посткеңестік кеңістіктегі бүкіл медициналық қауымдастық үшін айтулы оқиға.

Соңғы технология - аритмияны емдеудің жаңа дәуірі.

PFA әдісі аритмияны, атап айтқанда атриальды фибрилляцияны емдеудегі ең қауіпсіз және тиімді әдістердің бірі болып танылды. Бұл әдіс жүректің аритмогендік аймақтарына әсер етудегі жоғары дәлдікпен сипатталады, сау тіндердің зақымдану қаупін азайтады. Дәстүрлі абляция әдістерімен салыстырғанда электропарация қауіпсіз және жұмсақ нәтижеге қол жеткізуге мүмкіндік береді, бұл әсіресе созылмалы аурулары бар және асқыну қаупі жоғары науқастар үшін маңызды.

Шеберлік сабағының басты ерекшеліктерінің бірі Франциядан келген беделді маман – аритмология және электрофизиология саласындағы халықаралық деңгейде мойындалған сарапшы, профессор Серж Боведтің қатысуы болды. Әлемдік деңгейдегі екі маман, профессор Боведа мен профессор Әбдірахмановтың бірлескен жұмысы тек озық әдістемелерді ғана емес, сонымен қатар жергілікті аритмологтардың дайындығы жоғары екенін көрсетті.

Шеберлік сыныбы Қазақстанның медициналық әлеуетін дамытудағы маңызды кезең болды. Профессор Әбдірахмановтың жетекшілігімен қазақстандық мамандар жаңа технологиямен танысып қана қоймай, оны тәжірибеде тікелей қолдану мүмкіндігіне ие болды. Мастер-класс аясында жүргізілген сәтті операциялар PFA әдісі аритмияны емдеудің нәтижелерін айтарлықтай жақсартуға болатындығын көрсетті, бұл әсіресе жүрек-қан тамырлары ауруларымен ауыратын науқастар санының тез өсуі жағдайында маңызды.

Қазақстанда PFA технологиясын енгізу аймақтағы кардиологиялық көмекті одан әрі дамыту үшін жаңа көкжиектер ашады.