Биыл алғаш рет RBL – SWOOT-талдау элементтері қолданылды

Жазғы мектеп – 2022 жұмысына дәстүрлі түрде Астана медицина университетінің аллергология, гематология және эндокринология курстары бар балалар аурулары кафедрасы (кафедра меңгерушісі, профессор Моренко М.А.) қатысты.

Биылғы оқу жылында ЖОО студенттері "практикалық медицина тұрғысынан балалардың тыныс алу органдары мен қан жүйесі ауруларын диагностикалау мен емдеудің өзекті мәселелері"курсында оқудан өтіп, жаңа білім алып, Дағдылар мен біліктерді меңгере алды.

Сабақты тәжірибелі оқытушылар: кафедра доценті Н.И. Галимгожина және ассистент О. Н.Дудник №1 ММДБ және №2 ММДБ клиникалық базаларында, сондай-ақ университеттің оқу-клиникалық орталығында өткізді. Оқу курсынан "Жалпы медицина" факультетінің 4 және 6 курс студенттері, сондай-ақ "Педиатрия"мамандығының резиденттері өтті. Курсты сәтті меңгеру қорытындылау және сертификаттарды салтанатты тапсырумен аяқталды.

Болашақ дәрігерді дайындауға қойылатын заманауи талаптарды және студенттердің өздерінің тілектерін ескере отырып, жазғы мектеп бағдарламасына үнемі түзетулер енгізу оны динамикалық және уақыттың шындығына сәйкес етеді. Мысалы, биылғы жылы балалар гематологиясының өзекті мәселелері бойынша қосымша сабақтар ұйымдастырылды, бұл ретте "белгілі туралы белгісіз" пікірталасын жүргізе отырып, "дөңгелек үстел"ұйымы тыңдаушылардың ерекше қызығушылығын және белсенді қатысуын тудырды.

Оқытудың ең жақсы тиімділігін алу мақсатында оқу процесіне студенттердің өздерін белсенді тарта отырып, "практика арқылы Оқыту" қағидаты сақталды. Бұл ретте пациент-тыныс алу ағзаларының аурулары кезінде тиісті жағдайларды имитациялай отырып және белгілі бір іс-әрекеттерді орындауды талап ететін алмастыратын технологиялар, CBL (жағдайға бағдарланған оқыту), дәрігердің нақты практикасынан құралған клиникалық сценарийлер бойынша диагностикалық қателерді талдау, стандартталған пациенттің қатысуымен диагностика дағдыларын көрсететін бейне/сабақтар сияқты дәстүрлі емес оқыту әдістері пайдаланылды. кафедра қызметкерлері дайындаған. Осы жылы алғаш рет RBL элементтері қолданылды (зерттеуге негізделген оқыту) – SWOOT талдауы. Алынған мәліметтерді талдау, диагноз қою арқылы тақырыптық науқастарды бақылауға ерекше назар аударылды, өйткені жұмыстың бұл бөлігі Дағдылар мен қабілеттердің қалыптасуына, клиникалық ойлаудың дамуына белсенді ықпал етеді. Ол сондай-ақ тыңдаушылар арасында үлкен қызығушылық тудырды.

Білім беру процесінде дәстүрлі емес әдістерді қолдану, сондай-ақ нақты пациенттермен тікелей байланыста практикалық дағдыларды игеру оқытуды қызықты, қызықты және тиімді етті. Студенттердің оң пікірлері осындай курстарды өткізудің қажеттілігін көрсетті және осы бағыттағы жұмысты жалғастыруға, қосымша білім беру тақырыптарының спектрін кеңейтуге ынталандыру болып табылады.