«Медициналық микробиологияның өзекті мәселелері» атты халықаралық конференция өтті

2024 жылғы 21 маусымда Астана қаласында Ш.И. Сарбасова ат. микробиология және вирусология кафедрасы «Зертханалық медицина федерациясы» ҚБ микробиология комитетімен бірлесіп, «МедЗнания Қазақстан» ЖШС қолдауымен микробиология кафедрасының негізін қалаушылар А.Л. Котова және Ш.И. Сарбасованың және «Астана медицина университеті» КЕАҚ-ның 60 жылдық мерейтойының құрметіне орай халықаралық ғылыми-практикалық конференция өткізді.

Конференцияға зертханалық микробиологиялық диагностика бойынша 380-нен астам маман қатысты: Астанадан 65 офлайн қатысушы, ЖОО-ның 25 өкілі, жеке медициналық зертханалар мен медициналық зертханаларға арналған жабдықтар мен шығын материалдарын сататын компаниялардың 11 өкілі, сондай-ақ 320-дан астам онлайн тыңдаушылар. Конференция бағдарламасына сәйкес баяндамалар ұсынылды.

Конгреске қатысушыларға арнап «Астана медицина университеті» КеАҚ проректоры В.В. Койков, конференция төрағасы медицина ғылымдарының докторы, профессор М.У. Дусмагамбетов және АҚШ, Ресей Федерациясынан шақырылған қонақтар құттықтау сөз сөйледі.

Ұстаздарымыз Альбина Леоновна Котова мен Шарбат Игликовна Сарбасованың естеліктері туралы бейнебаяндарды көру ерекше әсер қалдырды. А.Л. Котованың қызы – Дерябина Лидия Владимировна, сондай-ақ Ш.И. Сарбасованың ұлы – Сарбасов Меңдіғали Иманғалиұлы конференция қатысушыларын құттықтап жылы лебіздерін білдірді.

Конференцияның пленарлық отырысында белгілі шетелдік сарапшылар сөз сөйледі. Олар:

Evgeni V. Sokurenko – MD, PhD, Вашингтон университеті Микробиология кафедрасының профессоры, Сиэтл, АҚШ;

Andrew L. Lobashevsky – MD, PhD, гистосәйкестік зертханасының директоры, әдістемелік госпиталь, Индианаполис, Индиана, АҚШ; иммуногенетика зертханасының директоры, Индиана университеті, Индианаполис, Индиана, АҚШ; адам лейкоциттері антигендері (HLA) зертханасының директоры, Ұлттық референс зертханасы (NRL), Абу Даби, БАӘ;

Тартаковский Игорь Семенович – б.ғ.д., профессор, Ресейдің Орталық округі бойынша Ресей Денсаулық сақтау министрлігінің клиникалық микробиология және антибиотиктерге төзімділік жөніндегі штаттан тыс бас маманы, Мәскеу қ, Ресей Федерациясы;

Азизов Илья Сулейманович – м.ғ.д., профессор, Ресей Денсаулық сақтау министрлігінің СММУ микробқа қарсы химиотерапия ғылыми-зерттеу институтының зертханалық кешенінің меңгерушісі, Смоленск қ., Ресей Федерациясы;

Припутневич Татьяна Валерьевна – м.ғ.д., профессор, Н.И. Пирогов атындағы Ресей ұлттық ғылыми-зерттеу медицина университеті педиатрия факультетінің микробиология және вирусология кафедрасының профессоры. Ресей Денсаулық сақтау министрлігінің медициналық микробиология бойынша бас штаттан тыс маман, Мәскеу қ, Ресей Федерациясы;

Рудаков Николай Викторович – м.ғ.д., Роспотребнадзор Омбы табиғи ошақты инфекциялар ғылыми-зерттеу институтының директоры, Омбы мемлекеттік медицина академиясының иммунология курсымен микробиология, вирусология кафедрасының меңгерушісі, Сібір федералды округінің бас бактериологы, Омбы қ., Ресей Федерациясы.

Сонымен қатар, клиникалық және микробиологиялық диагностика саласындағы отандық мамандар да қатысты:

Бисенова Н.М. – б.ғ.д., профессор, «Ұлттық ғылыми медициналық орталық» АҚ микробиологиялық зертханасының меңгерушісі, Астана қ.;

Алмагамбетов К.Х. – м.ғ.д., профессор, «Республикалық микроорганизмдер коллекциясы» ЖШС Өндірістік микроорганизмдер биобанкінің меңгерушісі, Астана қ.

Атыгаева С.К. – м.ғ.к., Астана қаласы Қоғамдық денсаулық сақтау департаментінің штаттан тыс бас инфекционист-дәрігері, «Қалалық жұқпалы аурулар орталығы» директорының емдеу ісі жөніндегі орынбасары, Астана қ.

Сондай-ақ, ғылыми және білім беру қоғамдастығының өкілдері – «Астана медицина университеті» КеАҚ, С.Д. Асфендияров атындағы ҚазҰМУ, «Қарағанды ​​медицина университеті» КеАҚ-ның оқытушы-профессорлық құрамы да қатысты.

Секциялық отырыстарда Қазақстан Республикасының микробиологиялық зертханалары үшін кадрларды даярлау мәселелері, микробиологияны оқытудың заманауи тәсілдеріне, сондай-ақ антибиотиктерге төзімділік мәселелеріне, туберкулез инфекциясының симптоматикалық иммунды диагностикасының заманауи мүмкіндіктеріне, Қазақстандағы басым бактериялық қоздырғыштардың мониторингі және клиникалық микробиологияның басқа да өзекті мәселелері қаралды.

Халықаралық конференцияның қорытындысы бойынша қарар қабылданды. Барлық қатысушылар мен тыңдаушылар сертификаттарға ие болды.

Қонақтарға қала бойынша экскурсиялар ұйымдастырылды, «АЛЖИР» мұражайы мен мемориалдық кешеніне және «Астана Опера» театрына барды.

Барлық офлайн және онлайн қатысушылар ұйымдастырушыларға жоғары дәрежеде ұйымдастырылған конференция жұмысы үшін алғыстарын білдірді.

Конференция материалдарын мына сілтемеден жүктеп алуға болады.

Ш.И. Сарбасова атындағы микробиология және вирусология кафедрасының ұжымы мен «Зертханалық медицина федерациясы» ҚБ микробиология комитеті конференцияның жоғары деңгейде өтуіне ат салысқан әрбір жанға алғысын білдіреді!