Радиология жазғы мектебі

2024 жылғы 17-21 маусым аралығында академик Ж.х. Хамзабаев атындағы радиология ғылыми-зерттеу институтының ұйымдастыруымен радиология бойынша жазғы мектеп өтті. 30 сағаттық бағдарлама 5 тыңдаушыны тартты, олардың арасында 3, 5 курс студенттері мен интерндер болды.

Оқыту рентгенология, ультрадыбыстық, МРТ және КТ негіздері бойынша теориялық сабақтарды қамтыды. Теориялық бөлім радиологияның маңызды аспектілерін, соның ішінде медициналық бейнелеудің физикалық принциптерін, радиологиялық жабдықты қауіпсіз пайдалануды және нәтижелерді түсіндіруді қамтыды. Дәріс материалын радиология ҒЗИ директоры- профессор Рахимжанова Раушан Ибжановна және институт қызметкерлері ұсынды, тыңдаушылар органдар мен тіндердің жағдайын бағалау үшін қолданылатын әртүрлі диагностикалық әдістерді зерттеді. Академик Ж.Х. Хамзабаевтың мұражайына барып, Қазақстандағы радиологияның даму тарихымен танысты.

Бағдарламаның практикалық бөлігі қатысушыларға теориялық білімді тәжірибеде бекітуге бірегей мүмкіндік берді. Тыңдаушылар ультрадыбыстық диагностиканың қыр-сырын зерттей отырып, сараптамалық сыныптағы ультрадыбыстық аппаратта өз бетінше жұмыс істеуге мүмкіндік алды. Олар сондай-ақ әртүрлі клиникалық жағдайларды талдауды қамтитын МРТ және КТ сканерлеу, маммография деректерін оқуды үйренді. Сабақ барысында тиімді диагностиканың кілті болып табылатын суреттерді дәл және жылдам түсіндіру дағдыларын дамытуға ерекше назар аударылды.

Бағдарлама соңында тыңдаушылар алған білімдерін пайдалана отырып, МРТ және КТ диагностикасының әртүрлі клиникалық жағдайлары бойынша презентациялар ұсына отырып, емтихан тапсырды. Емтихан студенттік ғылыми конференция форматында өтті, онда қатысушылар өздерінің аналитикалық қабілеттерін және ақпаратты дәлелді түрде ұсына білуін көрсетті. Бұл формат медициналық салада кәсіби өсу үшін маңызды клиникалық ғана емес, сонымен қатар презентация дағдыларын дамытуға ықпал етті.

Сабақтардың қарқынды курсынан кейін қатысушылар мен үйлестірушілер "Астана Опера" театрында Барокко дәуіріндегі Француз музыкасына арналған мәдени іс-шара өткізді. Бұл іс-шара достық байланыстарды нығайтуға және одан әрі қарым-қатынас пен тәжірибе алмасу үшін жағымды атмосфера құруға ықпал етті.

Медициналық жоғары оқу орындарының жоғары курс студенттері арасында Радиология сұранысқа ие бола бастады. Олардың көпшілігі сәулелік диагностика мен емдеудің кең мүмкіндіктерін ескере отырып, резидентура үшін осы мамандықты таңдауға ниетті. Қатысушылардың жоғары дайындық деңгейі мен қызығушылығы осы салаға деген қызығушылықтың артып келе жатқанын көрсетеді.

Біз Тыңдаушыларымызға сәттілік тілейміз және оларды болашақ шеберлік сабақтарында көреміз деп үміттенеміз!