Профессор Павел Андреевич Воробьевтың «Астана медицина университеті» КеАҚ-дағы ғылыми-тәжірибелік мастер-классы

2024 жылғы 14-18 қазан аралығында «Астана медицина университеті» КеАҚ-ның Гастроэнтерология, эндокринология және пульмонология курстары бар ішкі аурулар кафедрасында резиденттерге, интерн-дәрігерлерге және кафедра оқытушыларына арналған ғылыми-тәжірибелік мастер-класс өткізілді. Бұл іс-шараны Тверь мемлекеттік медициналық университетінің Цифрландыру және денсаулық сақтау ұйымдастыру кафедрасының медицина ғылымдарының докторы, профессор, Мәскеу қалалық терапевтер ғылыми қоғамының басқарма төрағасы Павел А. Воробьев жүргізді, ішкі медицинада гемостаздың бұзылыстары бойынша өзекті мәселелерді талқылады.

Профессор Воробьев қалыпты қан ұюының патогенетикалық механизмдерін, сондай-ақ коагуляция жүйесінің әртүрлі компоненттері өзгерісін интерпретациялаудың әдістемелік тәсілдерін қарастырды. Сонымен қатар, ол диссеминирленген тамыр ішіндегі қан ұю (ДВС) синдромында коагуляциялық, антикоагуляциялық және фибринолиздік жүйелердің бұзылуының себептері, қауіп факторлары және механизмдерін талқылады. Профессор Воробьев ішкі медицина клиникасында ДВС дамыған кезде гемостаз өзгерістерін интерпретациялаудың әдістемелік аспектілерін баяндады.

Оқушылар үшін жіті бүйрек зақымы мен септикалық зақымданудан туындаған көп ағзалық жетіспеушілігі жағдайындағы гемостаз бұзылыстарының патогенезі туралы дәрістер де маңызды болды. ДВС синдромындағы гемостаз бұзылыстарын емдеу, жіті бүйрек зақымы, антифосфолипидтік синдром және COVID-байланысты пневмония туралы дәрістер практикалық маңызы жағынан жоғары болды.

Іс-шараның ұйымдастырған - м.ғ.д., профессор Б.А. Айнабекова басқарған «Астана медицина университеті» КЕАҚ Гастроэнтерология, Эндокринология және пульмонология курстары бар ішкі аурулар кафедрасы.